Дамски обувки на ток - какво не знаете за тях?
Обувките на ток са част от визията на жената, но истината съвсем не е такава!
Първите обувки на ток са били изработени в Персия през 17 в. за войниците, които са яздели коне, тъй като токът удобно се е застопорявал в стремето. Тази тенденция по- късно се наблюдава и при каубоите.
В различни географски и времеви измерения токът на обувката е имал различни функции: в пустините той е имал функцията да отдалечи петата от нагорещения пясък, а през Късното Средновековие е трябвало да предпазва от нечистотиите и екскрементите по улиците.
Тази „мода“ е внесена в Европа от персийския шах Абас и неговите пратеници. Европейските благородници възприели обувките на персийските войници като израз на мъжественост. Колкото по- висок бил токът, толкова по- висок бил статута на мъжа в обществото и неговото самочувствие. Най- голяма колекция от обувки на токове имал френският крал Луи Четвърти. Дори английският крал Чарлз Втори носил обувки с червени токове на коронацията си ( оттам идва и асоциацията, че обувките с червени подметки говорят за аристократизъм ).
Според историческите данни, първите дамски обувки на ток са произведени за екстравагантната Катерина Медичи във връзка със сватбата й за Дюка на Орлеанс. Желанието на нисичката особа да компенсира ръста си, всъщност въвежда нови норми за красота и изисканост сред дамите във Френския кралски двор.
До края на 17 в. обувките за мъжете и за жените били еднакви, лявата не се различавала от дясната, но в последствие мъжките добиват по- квадратна форма, а дамските- по- заоблени. В средата на 18 в. мъжете се връщат към ниските и практични обувки, а след Френската революция дори жените изоставят тези обувки.
През 19 век обувките на висок ток се завръщат с пълна сила, заемайки полагащото им се място във всеки дамски гардероб и започва „нашествието“ на платформи, холандски, тънки или дебели токчета.